«ԿԱՄՈՒՐՋ» վարկային կազմակերպությունը ամփոփել է KFW բանկի և BFC միջազգային ֆինանսական խորհրդատվական ընկերության հետ 2016 թվականի համագործակցության արդյունքները:
««ԿԱՄՈՒՐՋ» վարկային կազմակերպությունը 2015 թվականի ավարտին, միանալով KFW բանկի Ագրո 2 գյուղատնտեսության վարկավորման ծրագրին, հնարավորություն ստացավ նաև տվյալ ծրագրի շրջանակներում համագործակցել BFC միջազգային ֆինանսական խորհրդատվական ընկերության հետ:
Համագործակցության արդյունքում BFC միջազգային ընկերությունը «ԿԱՄՈՒՐՋ» վարկային կազմակերպությանը խորհրդատվություն էր տրամադրել կադրերի վերապատրաստման, բիզնես պրոցեսների օպտիմիզացիայի և վարկերի հաստատման գործընթացում կենտրոնացված որոշումների կայացման համակարգի ստեղծման հարցերում:
Ամփոփելով 2016 թվականի արդյունքները՝ կարող ենք նշել, որ տվյալ ծրագրի շրջանակներում տեղաբաշխվել են մոտ 850 մլն. ՀՀ դրամի վարկեր, որոնց հիմնական ուղղվածությունը եղել է միկրո գյուղատնտեսությունը: Ծրագրի շրջանակներում վարկավորվել է 280 հաճախորդ՝ տրամադրված վարկերի գումարը միջինում կազմել է 3 մլն ՀՀ դրամ, և ամենակարևորը, վարկերը տրամադրվել են 13-15% տոկոսադրույքով, ՀՀ դրամով և առանց միջնորդավճարների:
Կցանկանայինք առանձնակի կարևորել վարկերի հաստատման գործընթացում կենտրոնացված որոշումների կայացման համակարգի դերը, որի արդյունքում նաև ունենք տվյալ վարկատեսակների գծով ընդամենը 0.3% ռիսկ, որը գյուղատնտեսական ոլորտի համար բավականին տպավորիչ ցուցանիշ է:
Նշենք նաև, որ ներկայումս միկրովարկերի 70%-ը հաստատվում է կենտրոնացված որոշումների կայացման համակարգի միջոցով:
Առաջիկայում մենք պլանավորում ենք շարունակել և խորացնել համագործակցությունը KFW բանկի և BFC միջազգային ֆինանսական խորհրդատվական ընկերության հետ»,- նշեցին «ԿԱՄՈՒՐՋ» ՈՒՎԿ ՓԲԸ-ում:

“KAMURJ” credit organization has summarized the results of cooperation taken place in 2016 with KFW bank and BFC international financial consulting company.
““KAMURJ” credit organization at the end of 2015, joining the Agro 2 agricultural loan program of KFW bank, attained the opportunity, also within the scopes of that program, to cooperate with BFC international financial consulting company.
In the result of cooperation, BFC international company has provided “KAMURJ” credit organization a consultation on staff training, optimization of business processes and on creation of a centralized decision-making department during the loan approval process.
Summing up the results of 2016, we can note, that within the scopes of that program in 2016, about 850 milliard AMD loans have been distributed, the basic focus of which was on micro agriculture. Within the activity of the program, 280 customers have got loans and the average amount of the loans amounted to 3 million AMD and, most importantly, the loans have been given with 13-15 interest rate, with AMD and without commission fee.
We would like to particularly focus on the role of the centralized decision-making department during the loan approval process, in the result of which we also have only 0.3 % risk for the given types of loans, which is a pretty impressive indicator for the agricultural sphere.
It should be also noted, that currently, the 70% of the microloans are confirmed through the centralized decision-making system.
In the nearest future, we are going to prolong and deepen the cooperation with KFW bank and BFC international financial consulting company”, noted in “KAMURJ” UCO CJSC.